بخش خبر شهرستان: به مناسبت دهه كرامت، ميلاد باسعادت امام علي بن موسي‌الرضا(ع) و حضرت معصومه(س) ايران اسلامي سراسر غرق نور و سرور است. در همين رابطه خبرهايي به دست ما رسيده كه ذيلا از نظرتان مي‌گذرد:
2 ميليون كالاي فرهنگي توسط آستان قدس توزيع مي‌شود
مشهد - خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: معاوت تبليغات و ارتباطات اسلامي آستان قدس رضوي گفت: همزمان با ايام ولادت حضرت رضا(ع) و دهه كرامت بيش از دو ميليون كالاي فرهنگي بين زائران توزيع مي‌شود.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي حجت‌الاسلام سيدجلال حسيني در گفتگوي زنده تلويزيوني با برنامه سلام تهران شبكه تهران با بيان اين مطلب افزود: اين كالاها براي تمام اقشار و گروه‌هاي جامعه در نظر گرفته شده است كه كودكان خردسال تا نخبگان فرهنگي و اجتماعي را دربرمي‌گيرد.
وي ادامه داد: اين معاونت براي ايام ميلاد 90 برنامه نفيس با قابليت جذب مخاطب، محتواي بسيار بالا و همچنين ايجاد فضاي شور و نشاط توأم با ارتقاء سطح معرفت و بصيرت مخاطبان آماده كرده است.
حجت‌الاسلام حسيني با بيان اين مطلب افزود: در اين مراسم‌ها از سخنراني واعظان برجسته كشور و مداحي ذاكرين اهل بيت(ع) به طور ويژه و در جهت گسترش فرهنگ رضوي استفاده مي‌شود.
وي تصريح كرد: برگزاري جشنواره علوم قرآني كاركنان آستان قدس با حضور بيش از 30 هزار نفر از كاركنان و خانواده‌هاي آنان در اين ايام برگزار مي‌شود كه هر سال شاهد رشد كيفي و كمي آن نسبت به سنوات قبل هستيم.
حجت‌الاسلام حسيني با اشاره به برگزاري نشست هم‌انديش با رمان‌نويسان برجسته كشور اظهارداشت: در اين جلسه به بررسي راهكارهاي ترويج و گسترش فرهنگ، سيره و ابعاد شخصيتي حضرت رضا(ع) در قالب رمان پرداخته مي‌شود.
ارسال بيش از 3 هزار و 500 ايميل تبريك به مشتركين خارج كشور
رئيس اداره ارتباطات اسلامي و امور زائران غيرايراني معاونت تبليغات و ارتباطات اسلامي آستان قدس رضوي از ارسال بيش از سه هزار و 500 كارت تبريك براي مشتركين ايميلي اين اداره خبر داد.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي حجت‌الاسلام علي باقري با بيان اين مطلب خاطرنشان كرد: در اداره ارتباطات اسلامي و امور زائران غيرايراني بيش از 3 هزار و 500 مشترك ايميلي داريم كه در ايام دهه كرامت و در طول سال از برنامه‌هاي طراحي شده‌اي كه برايشان ارسال مي‌شود بهره‌مند مي‌شوند.
وي ادامه داد: مشتركين ايميلي اين اداره حتي شايد يك بار هم نتوانستند بارگاه منور رضوي را زيارت كنند و با بيان احساسات خود از ديدن تصاوير و بسته‌هاي فرهنگي ارسالي در فضاي مجازي به صورت غيرمستقيم به زيارت مي‌پردازند.
حجت‌الاسلام باقري افزود: مشتركين ايميلي اين اداره با تمام زبان‌هاي موجود و درخواستي خود در مسابقات مختلف شركت مي‌كنند و هدايايي به صورت كتابچه در فضاي مجازي دريافت مي‌كنند.
نمايش تابلوي نفيس تمبر "علي ولي الله" در گنجينه تمبر آستان قدس رضوي
ابراهيم زينالي خامنه، هنرمند تهراني يك تابلوي نفيس را با عنوان "علي ولي ا..." به گنجينه تمبر، اسكناس و مسكوكات آستان قدس رضوي اهدا كرد.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، مسئول گنجينه تمبر اسكناس و مسكوكات آستان قدس رضوي با بيان اين مطلب به خبرنگار ما گفت: خالق اين تابلوي ارزشمند كه با انگيزه عشق و ارادت به هشتمين مولاي شيعيان جهان اقدام به اين عمل هنردوستانه نموده، در خلق اثرش از هنر كولاژ تمبر بهره برده است.
محمد حسين يزدي نژاد يادآور شد: اين هنرمند براي خلق اثرش از 80هزار قطعه تمبر كمك گرفته و در مجموع سه هزار و160 ساعت زمان براي تهيه آن صرف نموده است.
وي افزود: يكي از نكات جالب توجه در خلق اثر ياد شده، تصوير بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني(ره) است كه مي توان آن را در قالب كلمه عين به شكل زيبايي مشاهده نمود.
همچنين تمبرهايي از سوره حمد، انا فتحنا و يتيم نوازي حضرت علي(ع) به صورت بزرگنمايي شده در اين تابلو جلوه نمايي مي كند.
در چهار گوشه اين اثر بي نظير نيز از تمبرهاي ويژه دفاع مقدس، رزمندگان اسلام و شهدا استفاده شده است.
يادآور مي شود: اين هنرمند خوش ذوق تهراني براي خلق اثرش در مجموع سه سال وقت صرف نموده است.
وجود 116هزار نسخه خطي دركتابخانه هاي آستان قدس رضوي
رئيس سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي گفت: كتابخانه هاي اين مركز 116 هزار نسخه كتاب خطي را در خود جاي داده است.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي محمد هادي زاهدي در حاشيه مراسم بهره برداري از مجتمع فرهنگي و كتابخانه امام رضا(ع) در قوچان ، با بيان اينكه مهم‌ترين دغدغه توليت عظما و مديران آستان قدس رضوي فرهنگ مي‌باشد، مجموع زيربناي كتابخانه‌اي آستان قدس رضوي بيش از 70 هزار مترمربع را در كشور عنوان كرد كه 116 هزار نسخه كتاب خطي و چاپ سنگي در خود جاي داده است.
وي با بيان اينكه كتابخانه آستان قدس رضوي يكي از مراكز معتبر و مورد رجوع كشورهاي دنيا به ويژه جهان اسلام مي‌باشد تعداد كتاب‌هاي چاپي موجود در اين كتابخانه‌ها را دو ميليون و 800 هزار جلد عنوان كرد و گفت: در حال حاضر 10 ميليون نسخه سند و نشريات در اين مجموعه نيز نگهداري مي‌شود.
بهره برداري از مجتمع فرهنگي و كتابخانه امام رضا(ع)در قوچان
مجتمع فرهنگي و كتابخانه امام رضا (ع) در شهرستان قوچان به همت آستان قدس رضوي و با همكاري شهرداري اين شهرستان به بهره برداري رسيد .
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، امام جمعه قوچان در افتتاح اين مراسم خواستار مساعدت آستان قدس رضوي براي احداث ميقات الرضا(ع) و هم چنين مدارس امام رضا(ع) در اين شهرستان شد.
حجت السلام مروج كه در حاشيه مراسم احداث مجتمع فرهنگي و كتابخانه قوچان تصريح كرد: با احداث اين مجتمع از توليت عظما و مديران آستان قدس رضوي تقدير ودر خصوص اولويت دادن فعا ليت‌هاي فرهنگي تاكيد كرد.
رمضاني نماينده مردم قوچان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم با بيان اينكه شهرستان قوچان بيشترين تعداد كتابخوان‌هاي استان را در خود جاي داده است بر احداث
ميقات الرضا(ع) در اين شهرستان به عنوان دروازه ورودي خراسان تاكيد كرد و از آمادگي اهالي بخش شهر كهنه‌اي شهرستان براي اهداي زمين جهت احداث ميقات الرضا خبر داد.
گفتني است اين مجتمع در زميني به مساحت 11 هزار و 170 متر مربع و با زير بناي 4300 متر مربع احداث شده است.
شايان ذكر است براي احداث ساختمان مجتمع و 6 هزار متر مربع فضاي سبز و دو هزار و400 متر محوطه سازي و نيز ساختمان‌هاي جانبي اين مجتمع مبلغ 29 ميليارد و 700 ميليون تومان ريال هزينه شده است.
تعويض پوشش ضريح مطهر رضوي و پرچم ولايت
سرپرست اداره امور انتظامات آستان قدس رضوي از تعويض پوشش ضريح و پرچم راس گنبد مطهر حضرت رضا (ع) با عنوان "بال الملائك" در شب ميلاد امام رضا (ع) خبر داد.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، محمد توكلي با اعلام اين خبر افزود: تعويض پوشش ضريح حرم مطهر و گنبد بارگاه حضرت امام رضا (ع) در شب شهادت و ايام سوگواري ائمه اطهار (ع) و شب ميلاد امام رضا (ع) انجام مي شود.
وي گفت: با برنامه ريزي هاي انجام شده، هر دو ماه يك‌بار ضريح مطهر امام رضا(ع) توسط متخصصان امر جرم‌گيري مي‌شود كه اين امر در دهه كرامت رضوي نيز انجام مي شود.
توكلي اظهار داشت: مراسم تعويض پرچم ولايت و پوشش ضريح مطهر حضرت ثامن الائمه(ع) نيز براي سومين سال متوالي به صورت زنده از يكي از شبكه هاي سراسري سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش خواهد شد.
تشرف جمعي از جانبازان و خانواده‌هايشان به حرم حضرت رضا(ع)
همزمان با دهه كرامت جمعي از جانبازان به همراه خانواده‌هايشان به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف شدند.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، 400 نفر از جانبازان هشت سال دفاع مقدس به همراه خانواده در مراسمي با عنوان "امام مهرباني‌ها" در حرم ثامن‌الائمه(ع) حضور يافتند.
در اين مراسم كه در رواق كوثر حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار شد با ذكر مداحي اهل‌بيت(ع) به معنويت اين مراسم اضافه و در پايان از اين جانبازان براي حضور در مهمانسراي حضرت رضا(ع) دعوت شد.
حجت الاسلام والمسلمين ماندگاري در اين مراسم با بيان اين مطلب كه تبليغ براي دين و ارزش‌ها سه مرحله دارد، افزود: مرحله اول آن زبان است كه ابتدا بايد يك مجاهد با زبان خود به تبليغ دين بپردازد.
وي در جمع 400 نفر از جانبازان و خانواده هايشان ادامه داد: مرحله دوم عمل به گفته ها يي است كه مي گوييم و نهايت در مرحله سوم يا جان خود به تبليغ مي پردازد.
منحصر به فرد ترين دستگاه چاپ هشت رنگ خاورميانه در چاپخانه رضوي
مدير عامل موسسه چاپ و نشر بين المللي قرآن كريم آستان قدس رضوي گفت:منحصربه فردترين و پيشرفته ترين دستگاه چاپ هشت رنگ خاورميانه در چاپخانه آستان قدس رضوي وجود دارد.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، محمود رضا برازش با بيان اين مطلب افزود:اين دستگاه چاپ هشت رنگ تنها دستگاه چاپ موجود در خاورميانه است كه مربوط به چاپ نفيس است.
وي اظهار داشت: اين دستگاه با بالاترين كيفيت و در يك مرحله با هشت رنگ قابليت چاپ 18 هزار برگه را دارد.
برازش تصريح كرد: همچنين اين دستگاه در دو مرحله قابليت چاپ با 16 رنگ همزمان در قطعه هاي دو ورقي و به اندازه هاي 70*50 را دارد.
برگزاري محافل قرآني ،معرفتي و ادبي ويژه دهه كرامت
محافل قرآني ،معرفتي و ادبي ويژه دهه كرامت توسط زيارتگاه شهيد آيت الله مدرس (ره) برگزار مي شود.
به گزارش ستادخبري جشن‌هاي ميلادرضوي "كتيبه آفتاب" با محتواي حجاب و عفاف و احكام بانوان و باز نويسي زندگي حضرت معصومه (س) و" برگي از سيره رضوي" با درج روزانه احاديث امام رضا و نصب در اماكن مختلف مانند: ادارات ،مدارس ، نمازخانه هاي ميان راهي ،مساجد و مراكز آموزش عالي عناويني از برنامه هاي پيش بيني شده اين ايام مي باشد.
از ديگر برنامه هاي در نظر گرفته شده مي توان به "آموزه هاي ديني" با برگزاري نشست ها و گفتمانهاي عفاف و حجاب ويژه بانوان در روز ملي دختر كه در زيارتگاه شهيد مدرس (ره) اجرا مي شود و "ضامن آهو" كه به بيان قصه هايي از زندگي امام رضا (ع) با شركت نونهالان مهد الرضا مي پردازد ، اشاره كرد.
شايان ذكر است؛ "فروغ مهر ورزي"با تجليل از اعضاي نمونه،مسن ترين و جوان ترين عضو كتابخانه مجتمع شهيد آيت ا... مدرس، "صلوات هشتمين خورشيد" با قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) بعد از قرائت قرآن در مراسم آغازين مدارس شهرستان و "نجواي فراق" با برگزاري دعاي توسل، كميل و ندبه با دعوت از مداحان برجسته كشوري با شركت عموم مردم از ديگر برنامه هاي اين زيارتگاه است.
"انس با قرآن" با برگزاري محفل معنوي شبي با قرآن با دعوت از قاريان برجسته با شركت عموم مردم بعد از نماز مغرب و عشا در زيارتگاه شهيد مدرس (ع) و "يا امام الرئوف" مراسم عيادت از بيماران در مراكز درماني شهرستان كاشمر با حضور مسئولين و خدام واهداء بسته متبرك و گل از ديگر برنامه هاي پيش بيني شده توسط زيارتگاه شهيد آيت الله مدرس (ره) در ايام دهه كرامت است.
اهداي هشت هزار قرآن كريم به 30 كشور جهان
رئيس اداره ارتباطات اسلامي و امور زائران غيرايراني معاونت تبليغات و ارتباطات اسلامي آستان قدس رضوي از اهداي 8 هزار قرآن كريم به كشورهاي مختلف جهان در دهه كرامت خبر داد.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، حجت‌الاسلام علي باقري با بيان اين مطلب افزود: هر ساله بسته‌هاي مختلف فرهنگي از جمله كتب ترجمه شده به زبان‌هاي زنده دنيا، پوستر و ادعيه به مراكز و مؤسسات فرهنگي مسلمانان كشورهاي جهان ارسال مي‌شود تا در ايام ولادت حضرت علي بن موسي الرضا(ع) از اين بسته‌ها بهره‌مند شوند.
وي افزود: بسته‌هاي اهدايي قرآن يكي از مهم‌ترين اقلام ارسالي به كشورها است كه با ارسال به سفارت‌هاي مختلف براي بهره‌مند شدن مسلمانان از قرآن‌هايي با چاپ آستان قدس رضوي و اهدايي حرم مطهر رضوي در ايام دهه كرامت فضاهاي معنوي را براي خود و اطرافيان ايجاد كنند. حجت‌الاسلام باقري يادآور شد: شاخه‌هاي گل، بسته‌هاي نمايشگاهي و ايجاد فضاهاي رضوي در فضاي مجازي و سايبري از جمله فعاليت‌هايي هستند كه در سال‌هاي اخير براي مسلمانان كشورهاي ديگر توسط اين اداره در نظر گرفته شده‌ است.
بازديد رهبر مذهبي شيعيان و علويان آلباني از بنياد پژوهش‌هاي اسلامي
رهبر مذهبي شيعيان و علويان كشور آلباني همزمان با ايام ولادت حضرت رضا(ع) از مكان‌هاي مختلف تحقيقي و پژوهشي و نمايشگاه آثار بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي ديدن كرد.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، سيدكمال ركا در حاشيه زيارت خود از بارگاه منور رضوي از بنياد پژوهش‌هاي اسلامي بازديد كرد.
سيدكمال ركا با اشاره به اهميت تحقيق و پژوهش در زمينه قرآن و اهل‌بيت(ع)، بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي را از برترين مراكز تحقيقي و پژوهشي جهان شيعه دانست.
در اين بازديد 40 اثر برگزيده اين مركز با زبان‌هاي فارسي، انگليسي و عربي، همراه با آلبوم برگ زرين و نرم‌افزار فروغ ولايت كه در بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي تدوين شده است به رهبر مذهبي شيعيان و علويان كشور آلباني اهدا شد.
سيره رضوي بايد ازكودكي درجامعه نهادينه شود
يك پژوهشگر مسلمان آمريكايي گفت: سيره و معارف زندگي اهل بيت(ع) و خصوصا سيره رضوي بايد از كودكي در جامعه نهادينه شود.
زينب مرگان، پژوهشگر برتر جشنواره كتاب سال رضوي،در گفتگو با ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، با بيان اين مطلب افزود: زندگي و سيره اهل بيت(ع) در زندگي بسياركاربردي و ملموس است و فرهيختگان و اساتيد دانشگاه بايد اين سيره را به صورت كاربردي در جامعه پياده كنند.
اين پژوهشگر مسلمان كه حدود 28 سال در ايران زندگي مي‌كند، با بيان اين‌كه درحال حاضر جوانان كمتر با زندگي اهل بيت(ع) آشنا هستند ادامه داد: با ابزاري مانند فيلم، داستان و رمان مي‌توانيم جوانان را با اين سيره‌ي معنوي آشنا كنيم به گونه اي كه زندگي و آينده آن‌ها را خود اهل‌بيت(ع) تضمين مي كنند.
مرگان، اظهار داشت: امروز هرآنچه كه در غرب و دانش غربي ممنوع شده و به نوعي راهكار زندگي عنوان شده به نوعي در آموزه‌هاي ديني و زندگي اهل بيت(ع) آمده است.
وي بيان داشت: پس از تحقيق در زمينه معارف اهل بيت(ع) بايد اين معارف را به صورت كاربردي در زندگي شخصي و جامعه به كار ببريم و آن‌ها را به تمام جهان منتقل كنيم تا گوشه‌اي از وظيفه‌ي خود را به عنوان مسلمان كه نياز به فعاليت مستمرجهاني دارد، ادا كنيم.
مرگان، تاكنون 15 اثر ديني خود را در زمينه‌ي ديني به چاپ رسانده است كه" مشكاة الانوار"، "رساله حقوقي امام سجاد(ع)"، "انوار فروزان هدايت"،" خانواده دراسلام" و" زيارت نامه امام رضا(ع)" به زبان لاتين از آثار اين پژوهشگر است.
زينب مرگان و به صورت مشترك با علي پيروي رتبه نخست در بخش ترجمه جشنواره كتاب سال رضوي با ارائه اثر "عيون الاخبار رضا(ع)" كسب كردند.
اهداي سكه‌هايي از زمان اشكانيان تا قاجار به موزه آستان قدس رضوي
حسن مختارزاده زائر گنبدكاووسي، 25 سكه طلا و نقره را كه مربوط به سلسله اشكانيان تا اوايل دوره قاجاريه است، همزمان با ايام دهه كرامت به گنجينه تمبر، اسكناس و مسكوكات آستان قدس رضوي اهدا كرد.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، مسئول گنجينه تمبر، اسكناس و مسكوكات موزه مركزي آستان قدس رضوي با اعلام اين خبر گفت: اين سكه‌ها مربوط به سلسله‌هاي اشكانيان، عباسيان، آل بويه، خوارزمشاهيان، ايلخانان مغول، گوركانيان، دوران صفويه و دوران قاجاريه است.
محمدحسين يزدي نژاد اضافه كرد: در ميان اين سكه‌ها تصاويري از پادشاهان اشكاني به نام‌هاي فرهاد سوم، فرهادچهارم و فرهاد پنجم، همچنين مهرداد دوم و ارد دوم به صورت برجسته به چشم مي‌خورد.
وي در ادامه يادآور شد: چهره‌هاي اين سلاطين در حالي كه هركدام يك تاج پادشاهي بر سر دارند با محاسني بلند و زيورآلاتي بر دور گردنشان به شكل زيبايي خودنمايي مي‌كند.
نمايشگاه "در گلستان مهر امام مهربان"
همزمان با ايام دهه كرامت رضوي نمايشگاه "در گلستان مهر امام مهربان" در دانشگاه علمي كاربردي آستان قدس رضوي برپا شد.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، اين نمايشگاه در قالب دو نمايشگاه "در سايه‌سار رأفت" و "فتح در غربت" برگزار شده است.
نمايشگاه "در سايه‌سار رأفت" در قالب پوسترهاي تصويري به بيان ويژگي‌هاي اخلاقي و سيره زندگي حضرت رضا(ع) به صورت داستان گونه و در قالب 20 پوستر پرداخته است.
تحليل تصويري پيروزي سياسي حضرت رضا(ع) در برابر نقشه ولايت‌عهدي مأمون عباسي و نحوه برخورد حضرت با دسيسه‌هاي مأمون در قالب 20 پوستر در نمايشگاه "فتح در غربت" به نمايش گذاشته شده است.
اين نمايشگاه به همت مركز آموزش ضمن خدمت آستان قدس رضوي و به مدت 10 روز در محل سالن اجتماعات اين مركز داير مي‌باشد.
چاپ با كيفيت ترين قرآن خاورميانه در مشهد
مسئول تشكل روزنامه نگاران كويت گفت:با كيفيت ترين قرآن خاورميانه توسط مركز بين المللي چاپ و نشر قرآن كريم آستان قدس رضوي در مشهد چاپ مي شود.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي عدنان راشد در حاشيه بازديد از چاپخانه بين‌المللي حفظ و نشر قرآن كريم آستان قدس رضوي با بيان اين مطلب افزود: قرآني كه توسط متخصصان ايراني در چاپخانه آستان قدس رضوي منتشر مي شود بهترين كيفيت را در قرآن‌هاي چاپ شده جهان اسلام دارد.
وي در خصوص هتك حرمت به قرآن كريم تصريح كرد: دشمنان اسلام به دليل ضعف مسلمانان در اتحاد با يكديگر، اجازه هتك حرمت به كتاب اول مسلمين را مي دهند.
راشد در خصوص جلوگيري از اين اقدام ننگين اظهار داشت: بايستي ملت هاي جهان اسلام به صورت عملي براي دفاع از كتاب اول مسلمانان با يكديگر متحد شوند به طوري كه از نظر اقتصادي دشمنان را تحريم كنند.
تشرف 600 دانش‌آموز دخترمشهدي به حرم مطهر رضوي
600 نفر از دانش آموزان دختر مشهدي مقطع ابتدايي به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف شدند.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، 600 نفر از دانش‌آموزان مشهدي دختر مقطع پنجم دبستان ناحيه شش مشهد در قالب برنامه‌اي با عنوان"ويژه برنامه مهر رضوي" به حرم مطهر ثامن الحجج(ع) مشرف شدند.
در اين ويژه برنامه حجت الاسلام والمسلمين مهديزاده اين دانش‌آموزان را با معارف ديني و اخلاقي مانند نحوه صحيح گرفتن وضو، احترام به پدر و مادر و آداب زيارت را در قالب شعر و كاردستي آشنا كرد.
ارسال بسته هاي نمايشگاهي به مدارس راهنمايي و متوسطه سطح مشهد
معاون تبليغات وارتباطات اسلامي همزمان با فرارسيدن ميلاد امام رضا(ع) و ايام دهه كرامت، طرحي را با عنوان "اشاره مهر " شامل اهداي بسته هاي نمايشگاهي به مدارس راهنمايي و متوسطه به اجرا مي كند.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، هر بسته نمايشگاهي طرح اشاره مهراز 12 تابلو تشكيل شده است كه در هر كدام، يكي از آموزه هاي رضوي در قالب داستاني تصويري به مخاطبان ارائه مي شود.
در راستاي برگزاري طرح اشاره مهر، معاونت هاي مختلف آستان قدس رضوي علاوه بر اختصاص 12 تابلو به هر بسته نمايشگاهي، محصولات فرهنگي ديگري مانند پرده آويز، بنر و .... را در قالب طرحي به نام "جاري مهرباني" به اين مدارس تقديم مي كنند.
اشاره مهر كه در واقع شامل يك نمايشگاه تصويري با موضوعات، داستان ها و حكايت هاي مرتبط با زندگي و سيره امام هشتم(ع) است، مضاميني مانند نماز اول وقت، گذشت، مهرباني و .... را مورد بررسي قرار مي دهد.
تابلو هاي طرح اشاره مهر توسط دريافت كنندگان آن در مدارس نصب مي شود.
چاپ كتاب "زيارت" در حرم مطهر رضوي
دومين كتاب از مجموعه كتاب هاي "بسته درگذشتگان" در ايام دهه كرامت رضوي چاپ شد.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، كتاب "زيارت" كه دومين كتاب از بسته درگذشتگان مي باشد به زيارت و فوائد و به وظايف بازماندگان در قبال متوفي اشاره شده است.
در اين اثر سوره هاي مبارك يس، الرحمن، واقعه، جمعه، قدر و... و زيارات امين الله، وارث، عاشورا، توسل و... آمده است.
گفتني است بسته در گذشتگان از جمله محصولات اداره امور فرهنگي آستان قدس رضوي مي باشد كه براي بازماندگان متوفياني كه در حرم طواف داده مي شوند، آماده شده است و علاوه بر دو كتاب "زيارت" و "بازماندگان" شامل كارت تلقين و نماز ميت، فلش كارت، cd و دو بروشور مي باشد.
عكاسان حرم بارگاه، مروجان فرهنگ مصور رضوي
رئيس انجمن عكاسان خراسان رضوي با بيان اهميت عكس در شكل گيري باورهاي ديني ملت ها و ثبت آن براي آيندگان، گفت: عكاسان در واقع مروجان فرهنگ رضوي در جاي جاي كشور پهناور ايران مي باشند.
مرتضي لطفي در گفتگو با ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، سبك عكاسي بارگاه حرم بارگاه را مختص مشهد دانست و ادامه داد: عكس هايي با پشت زمينه حرم رضوي نمادي از معنويت و ترويج سنت زيارت در خانواده ها است.
وي با اشاره به اثرگذاري عكس هاي بارگاهي در حوزه فرا مرزي اضافه كرد: گاهي يك عكس نمايانگر تمام احساسات دروني انساني است كه قابل بازگو كردن نخواهد بود بنابراين عكس هايي با موضوع امام رضا (ع) نوعي از جلوه ترويج فرهنگ رضوي است كه نياز به ترجمه نداشته و بين همه انسان ها مشترك است.
وي با بيان اينكه امروز تصاوير ديجيتال خدشه اي كم رنگ به سبك حرم بارگاهي وارد كرده اند ادامه داد: در گذشته پرده هايي متنوع براي پشت عكس ها نقاشي مي شد ، كه حس و حال خوبي به زائران و فضاي عكس منتقل مي كرد اما با ديجيتال شدن عكس ها داستان تاريخي و جذاب پرده هاي پس زمينه به خطر افتاده كه براي حفظ آن بايد تلاش كرد.
لطفي با اشاره به پشنهاد تشكيل موزه عكس در مشهد الرضا(ع) تصريح كرد: هم اكنون عكس هايي با موضوعي حرم كه براي گردشگران و زائران جذابيت بالايي دارد جايگاهي براي نمود ندارند لذا راه انداري موزه عكس با موضوع حرم و فرهنگ رضوي ضروري است.
رئيس انجمن عكاسان خراسان رضوي بزرگترين مشكل عكاسان را موانع موجود براي عكس برداري در داخل محوطه حرم عنوان كرد و افزود: براي رفع اين مشكل برگزاري نشست ها و تفاهم فعالان حوزه عكس با مسئولان آستان قدس رضوي ضروري است.
وي ادامه داد: در حال حاضر كارشناسان، راهكارهايي موثر به منظور سهولت حضور عكاسان در محوطه حرم پيشنهاد كرده اند كه مهمترين آن ها تشكيل پرونده ، ارائه معرفي نامه از طرف انجمن عكاسان يا صدور كارت صلاحيت براي عكاسان مي باشد.
نقش برجسته مديران شهري در ترويج فرهنگ رضوي
شهردار مشهد با بيان اينكه شهرداران بايد در اولين گام نسبت به موضوعات مختلف رضوي اشراف داشته باشند گفت: نقش برجسته مديران شهري در ترويج فرهنگ رضوي ، غير قابل انكار است.
به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد سيد محمد پژمان با اشاره به ضرورت مطالعه و عمل به سيره اهل بيت براي تضمين موفقيت در مسئوليت هاي شغلي ادامه داد: مديران شهري و به خصوص شهرداران بايد در زمينه هاي عمومي و تخصصي آثار را بررسي كرده و زمينه را براي نمود آن ها در قالب هاي هنري جديد و جذاب فراهم نمايند.
وي افزود: در واقع بهترين تبليغ فرهنگ رضوي اين است كه مديران در عمل اصول اخلاقي و اعتقادي منطبق با سيره رضوي را به اجرا بگذارد.
پژمان در پاسخ به چگونگي تعامل ميان آستان قدس رضوي و مجموعه شهرداري مشهد اظهار داشت: اين دو نهاد هميشه با يكديگر همكاري داشتند اما به واسطه پر رنگ شدن دهه كرامت در سال هاي اخير اين روابط بسيار نزديك تر شده به طوريكه در حوزه هاي مختلف مانند سياست گذاري، برنامه ريزي و اجراي مراسم دهه كرامت، تعاملات خوبي ميان شهرداري و آستان قدس رضوي شكل گرفته است.
وي افزود: البته ظرفيت هاي هر دو نهاد بيش از اين مي باشد و اميدواريم در آينده زمينه هاي خدمت رساني بيشتري فراهم شود.
وي در خصوص فعاليت هاي شهرداري مشهد در زمينه ترويج فرهنگ رضوي گفت: ما در سطحي و سيع از طريق تهيه كتاب ها ، جزوات و برگزاري كلاس هاي آموزشي اقدام به بالا بردن اطلاعات زائران و مجاوران كرديم و همچنين با نسب المان ها و نمادهاي مختلف تجسم فرهنگ رضوي را در شهر مشهد دنبال مي‌كنيم.
شهردار مشهد در پاسخ به اين سوال كه براي شكل گيري روندي مشابه در ديگر شهرهاي كشورمان نيز برنامه اي داريد گفت: البته به نظر من ما اگر بتوانيم در شهر خودمان مسئله ترويج فرهنگ رضوي را به طور كامل پوشش دهيم مسئولان ساير شهرها نيز به صورت خودجوش ترغيب مي شوند، به علاوه مردم با سفر به مشهد و مشاهده فضاي معنوي شهر مطالبات خود را به شهرهايشان منتقل خواهند كرد.
تشرف گروهي 42 نفر از ايثارگران مازندراني به حرم مطهر رضوي
همزمان با ميلاد حضرت رضا (ع) 42 نفر از ايثارگران شهرستان آمل به حرم مطهر حضرت رضا (ع) مشرف شدند.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي سيد علي هاشمي نسب مسئول گروه ايثارگران اداره ثبت و احوال آمل در گفتگو با خبر نگار ما گفت : اين افراد همگي از جانبازان و ايثارگران دفاع مقدس هستند كه توفيق زيارت حضرت رضا (ع) را پيدا كردند.
وي كه رييس اداره ثبت احوال شهرستان آمل نيز هست اظهار داشت : ما در هر سال به منظور تجليل از رشادتها و ايثار گري ها ي جانبازان و ايثارگران دوران هشت سال دفاع مقدس در قالب مراسمي از اين افراد تقدير مي شود.
هاشمي نسب با بيان اين مطلب افزود : امسال با توجه به نزديكي و تقارن اين مراسم با دهه كرامت و ايام ميلاد حضرت رضا (ع) قرار شد كه اين مراسم را در قالب اردويي سه روزه و در مشهد الر ضا (ع) برگزار كنيم.
وي تصريح كرد: برگزاري اين جلسه در جوار حضرت رضا(ع) در واقع بهانه‌اي براي زيارت ايشان و تبريك ولادت خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه(س) به آن حضرت بود.
وي ادامه داد: از ديگر برنامه هاي اين اردو زيارت مزار شهداي جنگ تحميلي در بهشت رضا (ع) مشهد و تجديد پيمان با آرمان هاي شهدا بود.
دستاورد هاي آستان قدس رضوي در جهان اسلام كم نظير است
مدير دفتر تلويزيون الكويت در تهران گفت : دستاورد هاي آستان قدس رضوي را بايد به جهان معرفي كرد تا كشور هاي خاورميانه از امكانات پيشرفته و كم نظير اين مركز در جهان بهره مند شوند.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، محمد صالح صدقيان در گفتگو با خبرنگار ما خاطر نشان كرد : با ورود به ايران در هر شهر اين كشور، ردپاهايي از موقوفات و فعاليت‌هاي آستان قدس رضوي مشاهده مي شود مشهد نيز دستاوردهاي آستان قدس رضوي در زمينه هاي علمي، فرهنگي و صنعتي مشهود است.
وي ادامه داد : بيمارستان فوق تخصصي رضوي، يك بيمارستان بسيار مجهز در خاورميانه است كه به راحتي در بخش هاي مختلف پزشكي نه تنها با نمونه هاي جهاني رقابت مي كند بلكه در جهان بي نظير است.
صدقيان افزود : مركز چاپ و نشر قرآن كريم آستان قدس رضوي با ظرفيت پنج ميليون چاپ در سال يك چاپخانه بسيار ارزشمند در خاورميانه است كه طي تعامل و همكاري با كشور هاي عربي و مسلمان مي توان از چاپ هاي نفيس قرآن اين چاپخانه استفاده كرد.
رونمايي كتاب"نامه زرين سلامت" در دهه كرامت
مدير عامل بنياد پژوهشهاي آستان قدس رضوي گفت : همزمان با ايام ولادت حضرت رضا(ع) كتاب "نامه زرين سلامت" نوشته حميد دريايي رونمايي مي شود.
به گزارش ستاد خبري جشن هاي ميلاد رضوي، حجة الاسلام الهي خراساني با بيان اين مطلب خاطر نشان كرد : كتاب "نامه زرين سلامت" به نكات مهمي در زمينه سلامت از نامه امام رضا (ع) به مامون عباسي مي پردازد و عنوان يك اثر متفاوت در دهه كرامت امسال رونمايي مي شود.
وي ادامه داد : كتاب "همگام با امام رضا (ع) از مدينه تا مرو" نيز نوشته جليل عرفان منش اثر ديگري است كه همراه با اين كتاب براي رونمايي آماده شده است.
نخستين جلد دايرةالمعارف آستان قدس رضوي از ديگر كتب آماده رونمايي در دهه كرامت امسال از سوي بنياد پژوهش هاي اسلامي آستان قدس رضوي مي‌باشد.

منبع

http://www.jomhourieslami.com/1389/13890726/13890726_17_jomhori_islami_shahrestan_0013.htm